Březen 2018

Jarní teploty přicházejí o týden dříve - začátek apokalypsy

7. března 2018 v 19:46 | Pukavčí syn |  Myšlenky, názory, dojmy

Asi už je to úděl dnešních novinářů, dělat senzaci úplně ze všeho. Od čouhající bradavky nějaký "celebrity", přes násilí povzbuzující počítačový hry až po studený počasí v zimním období. A na poslední zmíněné se hodlám v dnešním článku zaměřit.

Poslední roky totiž graduje vážnost, když je v létě teplo, nebo v zimě zima. V létě teploty přesahující třicet stupňů? Tragédie. V zimě teploty pod nulou a sníh? Důvod zalézat do sklepů a doufat, že tam nevtrhnou sněžní zombíci a z tvýho mozku si neudělaj nanuka.

Retro okénko #28 █ Česká Enya

2. března 2018 v 14:10 | Pukavčí syn

Říkal jsem si, že Retro okénko jednou provždy utnu, ale tohle mezi vás musím dostat. Po víc než roce kříšim tuhle rubriku. Ještě když jsem pracoval v Penny a byl nucen poslouchat Rádio Penny Live s dávkou nervydrásajících reklam, Anet Langerových, Ew Farných a jejích boků, narazil jsem občas na kousek, kterej se mi líbil. Shania Twain by mohla vyprávět.

Jednoho odpoledne hrála písnička, kterou jsem v tamním éteru nikdy neslyšel a přesto jsem ji znal. Někdy z dětství. Jakože fakt hodně dávno. Úplně jsem na ní zapoměl. Kdybych neslyšel ten hlas, tu melodii, ten refrén, v životě bych si nevzpoměl, že někdo takovej na český hudební scéně působil a vytvořil tolik úchvatných, na český zvyky originálních a dušihladících songů.

Maya, svým jménem Nora Grundová, už, podle všeho, na hudební scéně nepůsobí. Poslední písničky, už bohužel v angličtině, ale pořád stejně atmosférické, vypustila do světa v roce 2011. Řekněme, největší boom, měla tahle zpěvačka v letech 2002-4, kdy světlo světa spatřily její nejprofláklejší a nejlepší písničky. Jednou z nich byla i Průhledná, která mi ji připoměla a kterou dnes chci tímhle článkem připomenout i vám, protože je tolik starých českých písniček, který se hrajou pořád dokola, ale na Mayu se úplně zapomělo. Přitom jsou její písničky famózní. Koneckonců, posuďte sami a (s nadsázkou řečeno) připomeňte si českou Enyu.


Kromě Průhledný určitě doporučuju poslech i další z těch známějších, Na střechách.

A pokud bych snad v článku uvedl nepravdivé informace a Nora nějakým způsobem nadále působila na scéně, budu rád za každou zprávu, abych si z ní uchcal třeba naživo, protože to musí být úžasný pohlazení po duši.