Sněhuláci

3. února 2017 v 23:45 | Pukavčí syn |  Story

Jako malému chlapci se mi v Praze málo dostávalo řádné sněhové nadílky. Pět centimetrů pro mě byla metrová závěj a ta půl hodinka, kdy sníh pod nohama ještě křupal, než začal čvachtat, pro mě byla pohádkou. Když jsem se před lety stěhoval na Kroměřížsko, dělal jsem si iluze, že se mi dostane pořádných sněhových vánic a já se vrátím do dětství. Jenže to bych si musel vybrat jiný, než Zlínský kraj. Pro představu, ke srážkám, ať už v létě dešťovým, nebo v zimě sněhovým, tady dochází asi tak často, jako u mě k týdnům střízlivosti.


Abych ale zdejšímu klimatu úplně nekřivdil, občas vážně dorazí sympatická bouřka s krupobitím, bleskama nad hlavou a duněním hromů na kilometry daleko slyšitelných. V zimě i ten snížek napadne. A není snad třeba konstatovat, že tenhle týden toho sněhu napadlo opravdu hodně. Je řeč o třiceti číslech, ale pořád jsem chlapec z Prahy, takže dvouciferný údaj sněhové pokrývky je pro mě něčím mimořádným.

Akorát je trochu domrdávající fakt, že i když celej leden mrzlo jak sviňa, tak pod nohama křupaly akorát zuby lidí, který se málo oblíkli a rozmlátili si čelisti. Sníh, jako tradičně, napadne těsně před oblevou, takže scenerie jak z Mrazíka se proměnila na obyčejnej pražskej park.

Přesto ale bylo dost času a sněhu, aby jsme s ♥K. dodrželi takovou "tradici", kdy postavíme řádnýho sněhuláka. První zimu bylo sněhu opravdu minimum, takže náš sotva půlmetrový výtvor nebyl nijak světoborný. To loňská zima byla trochu štědřejší a my mohli demonstrovat rituály z Blízkého východu.

Letošní zima byla nejvíc štědrá, takže jsem se konečně mohl postavit výzvě, postavit sněhuláka většího, než jsem já. Stálo to mnoho úsilí, mnoho potu a mokrých rukavic. Prošli jsme si fázemi, kdy to připomínalo spíš Brněnský orloj. Při hoblování krku to vypadalo jako Brněnský orloj ještě víc (jsem rád, že ani jedna z těch fází není zdokumentovaná). Nakonec jsme ale slavnostně odhalili dvoumetrovýho fešáka s kulišácky roztomilým kukučem a já si splnil dětský sen, postavit co největšího sněhuláka. Jsem zvědavej, čím to trumfnu příští rok. Možná Brněnským orlojem.

Zima 2015 a půlmetrovej hipík

Zima 2016 a sněhulák ze Sýrie obklopenej sněhuláčkama vyznávají Islám

Zima 2017 a dvoumetrovej namejkapovanej Brněnskej orloj
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama