Nový školní předmět na základních školách

24. září 2015 v 9:32 | Pukavčí syn |  Blog

Poslední dny jsem nebyl na blogu moc aktivní, ale mám pro to adekvátní opodstatnění. Absolvoval jsem různá jednání, chodil snad po všech úřadech, než jsem se trefil do toho správnýho, nakonec byl na kafi s ministrem školství, dal jsem mu ochutnat ze svojí zrající úrody "meduňky" a prosadil svou.

Jsem přirozeně zvědavej člověk, takže i když sebevíc nechci, udržuju si určitej přehled o dění ve světě. Třeba imigranti (Zarejvaj se mi do hlavy - fakt to média dokážou). A právě před chvílí jsem si vzpoměl na větu z Atlasu mraků , která říkala něco o tom, že lidé stále opakují své chyby - což vlastně popisuje i ten film -_- ...a tak si bystrej Pukavčí syn začal říkat, že na tom fakt něco je.

Vzpomeňme si na dějepis na základní škole. Od samýho začátku je to mordovačka. Už od "opičích" tlup až po druhou světovou válku. Člověk odjakživa žije v nejistotě, ve strachu. Ve strachu z nedostatku jídla, z války, z nemocí, ...

Jak moc se vlastně tahle historie liší od současnosti? Nejdřív byla Evropa vysraná z Hitlera, potom z Rusů a teď ze Syřanů, Afričanů, a dalších anů. TÉMĚŘ bezmocně tomu všemu přihlížíš a čekáš co se stane. Hlavou se ti promítne asi třicet scénářů. V patnácti z nich umřeš. V jednom tě zachrání kouzelnej jednorožec se zlomeným kopytem. Zbytek bude několikaletá válka s "Turkama", kdy stejně nakonec skončíš s useknutou hnátou, zotročenej, mučenej. No není to prasárna? A tohle všechno jsem svedl na výuku dějepisu na základních školách.

Zda-li chceme dětem připomínat minulost, snad za účelem poučení se z chyb lidstva, je třeba je také vést za lepší budoucností. Jak má nová generace přijít s něčím novým, když je jí vštěpováno jen to, co bylo a je obklopena tím samým. Masová většina naprosto nepřístupná jakékoliv ideologii měnící zaryté tradice. Strach z nového, strach z většiny brzdí lidstvo v rozletu.

Přicházím tedy s předmětem, který bude přidán do školních osnov od příštího školního roku a ponese název "fjůčrpis". Ponuka k fantasy knihám Isaaca Asimova, pro pochopení chování společnosti. Pro pochopení myšlení autora. Rozšiřování fantazie. Že třeba Facebook nabídne možnost nastavení barevného schématu. Odproštění se od zarytého, broušení zcela nového. Jednou měsíčně, státem dotovanej joint pro žáka. Na legalizaci ještě musim zapracovat -_- .

Zní to absurdně? Nemožně? Přijde ti třeba špatná ta tráva? Nebo Asimov? Nebo název "fjůčrpis"?

Na vše lze odpovědět "ne", když upustíme uzdu fantazii. Když si připustíme, že by to i takhle mohlo fungovat. Jen pro začátek... :-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Khira Khira | 24. září 2015 v 20:45 | Reagovat

Trefil si do černýho. Strach sem, strach tam... Drží se celou dobu, taková neviditelná pijavice zeměkoule. Bohužel, kdyby se takovej předmět zavedl, ty další by už neměli smysl, páč by děti nedejbože začali myslet. Pfff. To nemůžeme dopustit.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama