Zatmění

20. března 2015 v 18:30 | Pukavčí syn |  Blog

Bylo moc sympatický vidět kolem jedenáctý hodiny tolik lidí, kteří hleděli na oblohu. I když je škoda, že to většina dělá jen, když se děje něco mimořádného - což je škoda, protože vesmír a noční hvězdy jsou sami o sobě mimořádné každou noc, i když vypadají defacto stejně - jako třeba dnešní částečné zatmění Slunce. Málokdy se stává, že se lidé ZASTAVÍ na rohu chodníku a jen pozorují nebe.

Po delší době, kdy se nad Českem odehrává nějaký kosmický úkaz, přálo i počasí, nikde nebyl ani mráček, takže pozorování oblohy bylo naprosto ideální.

Vůbec poprvé jsem za obdobnou událostí vyrazil do terénu, čapájef foťák a všechno pěkně v poklidu, u pozvolna se zelenajícího keříku, pozoroval a dokumentoval. A protože sluníčko už umí hřát a je první jarní den, stačilo vytáhnout jenom mikinu a batoh. Ásm.

Bezpečnost vlastního zraku jsem si vošéfoval, ale já hlava děravá jsem zapoměl na nějaké černé sklo, nebo folii, na foťák, abych dokázal vyfotit viditelné zatmění samotné. Takže na veškerých fotkách vypadá sluníčko jako klasicky obrovská svítivá koule, kterou ani náhodou něco ze 3/4 nestíní, i přesto ale světelné úkazy napomohly zrodu pár dost sympatických snímků.

Kliknutím na obrázek ho zobrazíš v plné velikosti


Nebylo nutné si kupovat papírové brejličky s foliema, nebo sedět v parku se svářečskou helmou na hlavě. Stačily obyčejné sluneční brýle, které ovšem samotné nestačí, takže sloužily jako zdroj pohodlí a rozstřižené staré cédéčko jako zdroj dostatečného ztmavení a bezpečného pozorování Slunce.

Když v 9 hodin a 37 minut všecho začalo a Měsíc začal přecházet přes Slunce, pustil jsem se do focení prvních snímků. Moje pravidelné focení v intervalu tří minut vedlo k zaznamenání otáčecích se "paprsků" vedoucích od Slunce.

Teprve po poledni jsem se dočetl, že během zatmění měla být viditelná i planeta Venuše, což mi vysvětlilo, co je zač srpeček vlevo směrem od Slunce, na následující fotce pořízené v 10:47 (tedy dvě minuty po největší fázi zatmění).


Dokonce se mi podařilo vyfotit paprsek, který se dal téměř pohladit.


Ale ten nejúžasnější moment byl mezi 10:33 až 10:35, kdy jedině v tomto časovém rozmezí bylo možné snímat "rozložení světla" nad zemí. (Nikdy předtím ani potom ho nebylo možné zaznamenat, nebo zaostřit.)

Bylo to sympatický dopoledne, s úchvatným zatměním a připomenutím většině lidí, že vesmír stojí za to pozorovat.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kath Kath | 20. března 2015 v 19:51 | Reagovat

Venušaaaaa!! O té sem věděla ale zapomněla sem na to -_- Tak ale aspoň že tys měl tu příležitost >:) .. Ty tři poslední fotky sou mooooc krásný Kájo *_* :))) Každopádně to bylo mimořádně krásný dopoledne ^^ čekala sem na čas 9.45 jako na to když ve Vánoce zacinká zvoneček ^^  Vesmír je krásnej :) ;*

2 Khira Khira | 20. března 2015 v 21:14 | Reagovat

Já si to celé ráno hlídám a když o půl jdeme jezdit, jsme venku, tak já si ničeho nevšimnu!!! :D Úchvatný. Ale aspoň teď můžu žít s pocitem, že jsem seděla na koňském hřbetě při zatmění Slunce. Vcelku romantický :D
Tohle zatmění je hodně důležité. Dělo se v den letního slunovratu. O to více důležitější :) Díky za fotky, aspoň jsem to mohla vidět tady.

3 pukavcisyn pukavcisyn | Web | 21. března 2015 v 1:17 | Reagovat

[1]: Já si o té Venuši nepřečíst, tak to doposud považuju za někým řízený UFO O_O :D ...

[2]: Jakooo..zrovna u tebe mě fakt překvapilo, žes "zapoměla" :D .. jsem rád že se fotky líbí ^^

4 Zita Zita | Web | 21. března 2015 v 5:30 | Reagovat

Mě to zatmění zase tak moc nebralo, jo kdybych měla ty správný brejle a foťák, kterej by mi umožnil fotit tak, aby to zatmění bylo vidět, to by bylo něco jinýho. Podle mne je lepší pozorovat  večerní hvězdnou oblohu, ale tohle bylo pravděpodobně poslední zatmění, který jsem mohla pozorovat.

Vy tam máte koukám krásně sejmutou i Venuši.

5 pukavcisyn pukavcisyn | Web | 21. března 2015 v 13:54 | Reagovat

[4]: Cokoliv na obloze je nádherný :)

Jj, ač jsem o tom sám nevěděl, tak se poštěstilo ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama