Kouř

19. února 2015 v 8:00 | Pukavčí syn |  Myšlenky, názory, dojmy

Už staří indiáni dobře věděli, že dopřát si dobrej tabáček, nebo jinej sušenej matroš, přináší uvolnění, klid a mnohdy je i určitým gestem. Moderní doba nabízí daleko širší škálu kuřiva, od různých druhů tabáku, příchutí, nebo voňavých doutníků a i tráva už se může pochlubit stovkami druhů, různých vzhledů, chutí a zejména účinků. Celkově se ale změnil pohled na kouření a za přemýšlení a psaní za pochodu, zkusím sám dojít k nějakému osobnímu verdiktu, zda je kouření špatné či dobré.

Já patřím mezi kuřáky pravidelné, pro které není problém vyčadit i dvacku za den. Ale úplně stejně je pro mě snadné vydržet bez kouření několik dnů, jak jsem si sám nedávno ověřil šestidenní abstinencí, která byla přerušena jen tím, že jsem se vrátil do prostředí, kde byl tabák k dispozici. Jedná se tedy spíš o slabost vůle a zvyk, než o fyzickou závislost, kterou ministerstvo zdravotnictví, nebo lékaři, rádi předhazují.

Častokrát mi někdo v okolí, nebo i já sám, položil otázku, proč vlastně kouřím. Do teď pořádně nevím jak odpovědět, protože alibistický "pocházím z kuřácký rodiny", není logickým argumentem. Jasně, dospívající člověk často dělá to, co okouká od svého okolí, nebo rodiny, ale pořád to podle mě není pádný argument. Po těch letech, kdy kouřím, si prostě říkám, že s cigaretou jsem to já a že mi to samozřejmě chutná. Ten pocit, kdy onu trubičku vložím do rtů, připálím si a natáhnu první dávku kouře, je hodně uvolňující. Člověk vypne a soustředí se pár minut jen na svojí neřest. Úleva duševní i fyzická. Asi hlavně proto kouřím já.

Doby, kdy kuřák byl ten drsňák, rebel, jsou dávno pryč. Emerická éra kožených bund, napomádovaných vlasů a retka se zipákem už dávno není in a poslední dobou bylo spíš in být nekuřákem. Ve společnosti je větší frajer ten, jež odolá nikotinu. Já však nikdy neřešil otázku módy aby bylo jasno, i když ke kouření jsem se dostal díky partě, když mi bylo 15. Tehdy jsem asi vážně chtěl jenom zapadat, ale taky jsem po půl roce na víc jak rok dokázal přestat a cestu zpátky jsem si pak vybral zcela svobodně, protože jsem chtěl.

V současnosti bych kuřáky zařadil do čtyř kategorií. Tou první jsou mladiství, nebo děti, kteří kouří kvůli dospělácké image, nebo pod tlakem party. Druhou kategorii tvoří sociálně slabší, kteří mnohdy nemají na jídlo, ale na krabičku se těch pár desetikaček vždycky najde. Třetí kategorii tvoří pravý opak, a sice, borečci v oblecích, kteří se pro svoje desetitisíce na účtech hodně psychicky nadřou a tak potřebují ulevit nikotinem a pokud možno, té nejdražší značky. A poslední kategorii tvoří staří pardálové, kteří kouří od doby, kdy vyšli z vojny a kouř z cigára je jejich stínem.

S kouřením je spojena i řada zdánlivě ošemetných témat, zejména "kuřáci vs. nekuřáci", ale ani v jednom nevidím problém v tom, zda člověk kuřák je nebo ne, ale prostě v tom, jaký je to charakter. Nekuřákům se snažím svůj kouř nenutit. Nemám problém zajít do nekuřáckého podniku. Málokdy odhodím vajgl jen tak na zem, protože samotnýho mě obtěžuje takřka všudypřítomný oranžový odpad. Když stojím na zastávkách, nebo před budovou, kde vykonávám pracovní činnost, dbám i na směr větru, abych obsah svých plic nevypustil do ksichtu někoho o pár metrů dál. To všechno je ale otázka povahy, slušnosti a vychování, protože jenom hovado může protestovat proti nekuřáckým prostorům atp. Tolerance by v tomhle směru měla být vzájemná a všechno se dá vyřešit rozumnou, klidnou domluvou a kompromisem a není zapotřebí všelijakých akcí, petic, nebo zákonů.

Kouření z hlediska zdravotního tedy shledávám špatným, protože už logický fakt vdechování kouře je špatný. Z hlediska morálního nebo charakterního mi to ale přijde naprosto v pořádku. Někdo si dopřává čokoládu, někdo smažené pokrmy, někdo chlast a někdo holt cigárko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kath Kath | 19. února 2015 v 9:51 | Reagovat

Asi máš recht .. já si misto ciga dám tu čokoládu, a možná to taky neni jooo zdravý .. ale ani tvuj článek s mnoha argumenty mě nepřesvědčí divat se na kuřáky s nějakym respektem nebo tak .. jop, dneska je IN byt nekuřák a sem ráda že sem aspoň v tomhle in ^^

2 pukavcisyn pukavcisyn | 19. února 2015 v 12:19 | Reagovat

[1]: Účelem článku není vzbudit respekt vůči kuřákům, nebo někoho přesvědčit, to ani nejde :D .. tvůj osobní postoj těžce respektuju a rozumim mu, ale.. stejně si tu oranžovou mrchu budu do pusy strkat dál >:D .. ale jsem rád že se v tomhle vzájemně tolerujem :)

3 Khira Khira | 20. února 2015 v 1:20 | Reagovat

Jo... jenže kuřáci si na nekuřáky nestěžují, ne? Co já tak vím. :D myslim si, že nekuřáci by měli stejně tak respektovat kuřákovi rozhodnutí, protože se to týká jeho a nikoho jiného. (osobně ty kecy o ovzduší nemám moc v lásce, i když samotné mi to nedělá dobře.. takové menší vnitřní rozpolcení)
Podle mě byl tenhle boj kuřácixnekuřáci nastaven naschvál a uměle (stejně jak u alkoholu), protože je na těch krabičkách napsaný, že je to nezdravé. Zkráceně, vláda povolí vydávat něco, co vyloženě škodí zdraví a ještě to nechá napsat na obal. Zakázané ovoce chutná vždycky nejlíp...? Je to jen trik. Proč kouříš, to je jednouché. Protože je to návyková látka...   To, že dokážeš přestat kouřit na pár dní, neznamená, že kouříš, protože chceš (i když samozřejmě velká část tam toho taky přispívá).  Teda, kouříš, protože je to úleva, ale na základě chemie. Máti nekouřila rok a odolávala, ale vždy se nakonec vrátila. Teď je to asi návyková látka X slabá vůle. Nevím, na jakým principu přesně pracuje tělo v tomhletom, ale co vím je, že tělo potřebuje průměrně 5 let na očištění se od absolutně všeho (nahrazení normální živých buněk místo mikrobů z mrtvých potravin). Takže by se dalo vyvodit, že tělo potřebuje i nějakou tuhle dobu nad odvyknutí od nikotinu.
Je to dost možné, protože stejně plíce zahleňuje maso, akorát o tomhle se už média a blabla nezmiňují (že je v masu teď nevím jestli rovnou ten nikotin, ale myslim že zrovna ten) a je to proto páč zaseli do lidského povědomí, že je člověk všežravec (jinak by maso mělo stejný nápis na obalu... ale to už nerozebírám, páč tohle taky není oblíbený názor)
Takže nějak to s tou fyzickou závislostí souvisí čéče. Druhou polovinu převládá psychika. Né že ne.

A jinak, prosím neber to jako útok nebo něco, jen jsem chtěla zkusit nastínit, jaká je další možnost, nebo jak to prostě vidím já, a pořád to nemusí být pravdivé ^^ Páč jinak s posledním odstavcem souhlasím, je to úplně stejný jak čokoláda, každého prohání jiný démon. xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama