Kvapem na šalínu

21. listopadu 2014 v 22:00 | Pukavčí syn |  Story


Již poněkolikáté jsem si udělal výlet na Moravu a cesta vedla tradičně přes Brno. Přes Brno, které s jistou přirozeností nemám rád, ač sám nevím přesně proč. Je to nesympatické, hektické město, které mi do značné míry připadá jako parodie na Prahu.

Po více než dvouhodinové cestě autobusem není vyjímkou, že se mi chce na záchod a neboť na nádraží inkasují poplatek 7kč, usmyslel jsem si, že v nedaleké Galerii Vaňkovka, jakožto obchodním domě, budou hajzlíky grátis a nebudu muset vochcávat keříky u nádraží.

S jistou naivitou a zvykem, že v Praze, ať vlezete do Palladia, Flory, Arkád, Quadria a dalších obchodních domů, projdu kolem pár šopíků a dojdu k vytouženým toaletám, které jsou zpravidla zdarma. Jak nemilé bylo překvapení, že i ve Vaňkovce se za vykonání potřeby inkasuje symbolická částka, a sice, 5 korun. Jasně, nejde o žádnou převratnou částku, která by kdovíjak narušila číkoliv rozpočet, ale prostě jsem s tím nepočítal. A ano, pořád je to lepší než třeba na Hlavním nádraží v Praze, kde i pro blbý umytí rukou musíte tasit desetikačku a pro vychcání nebo vysrání dokonce dvacku. Potom není divu, že každej radši hodí švihadlo o kus dál v terénu a zejména v letních měsících pak okolí nádraží smrdí jako kočičí píseček.

Ovšem, nutno objektivně uznat, že těch pět korun v Brně za to stálo, neboť takhle voňavý, čistý, prostorný hajzlíky už jsem dlouho neviděl a třešničkou na tom všem byla za prvně vstřícnost a sympatičnost tamní hajzlbáby a krém na ruce, který byl "volně" k dispozici ke všem ostatním službám, stále za symbolický poplatek. Takže, ač jsem byl ze začátku trochu znechucen zpoplatněním té nejzákladnější lidské potřeby, nakonec jsem pokorně a rád pětikačku investoval, protože to prostě za to stálo.

Brno nemám rád pro svou hektičnost, silně připomínající zmatek v některých místech Prahy, což právě shledávám za parodii a hru na Prahu, protože spěch a zmatek přísluší jen "nám". V Brně se to ovšem kompenzuje povahami obyvatel, kteří na vás sice mnohdy civí, ale nemračí se a nezpůsobují vám jizvy už jen pohledy, ale stále se o dost víc chovají jako lidé.

Narozdíl od většiny pražské náplavy, které okamžitě stoupne ego, sotva se prvně projede metrem a hned se zove tím největším pražákem (za což bych rozdával facky), tak v Brně jsem si ničeho takového nevšiml. Ono, upřímně, mezi námi, není být proč pyšný na to, že je někdo brňák >:D, tudíž tamní lidé asi necítí tolik potřebu dávat najevo, že "já jsem někdo".

Ale doprdelekurvarezavejdrát, zkuste někdy zpomalit. Nezlobte se na mě, ale připadá mi fakt silně směšný, že všichni od deseti do sedmdesáti let, spěchají, jak kdyby je proháněla banda opilých fanoušků Sparty, protože pochybuju, že tam máte ke spěchu důvod. Směju se lidem na Ípáku, Karláku a Náměstí republiky v Praze, když spěchají a zoufale se předbíhají na eskalátorech metra, aby uškudlili pár vteřin času, a v Brně to není o nic méně legrační, protože narozdíl od Prahy, tam pospíchá fáááááááááááákt úplně každej.

Takže se račte hodit do klidu, zpomalit, užívat si zdánlivou "krásu" Brna a dál udržujte svoje príma hajzlíky, a kdoví, třeba vás jednou začnu brát vážně. >:D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama